Klimatizace není luxus, ale často nezbytnost
Pokud nemáte okna domu, bytu či kanceláře obrácená k severu, již za pár měsíců naplno poznáte, jak úmorné mohou být tropické letní teploty. Ty totiž ve vnitřních prostorách dosahují ještě větších hodnot, než je venkovní teplota. Ovšem jen v případě, že nemáte prostory klimatizované.
V moderních kancelářských komplexech bývá klimatizované prostředí samozřejmostí, nicméně u menších společností či fi rem stále nepatří ke standardu. O bytech či rodinných domech nemluvě – tam záleží pouze na rozhodnutí vlastníka. Klimatizace přitom není žádný luxus, lze ji pořídit za nízké ceny nebo na splátky jako běžnou elektroniku.
„V současné době jsou klimatizace zcela běžným domácím zařízením. Důležitým faktorem pro pořizování klimatizací je oteplování, kdy v letních měsících dosahuje teplota vzduchu nad 35 stupňů Celsia, ale také v přechodném období, na jaře a na podzim, lze klimatizací nahradit klasické topení, které se nevyplatí spouštět na krátkodobé topení,“ říká Stanislav Smrček, jednatel společnosti Aiseco, která se zabývá komplexními dodávkami klimatizací, vzduchotechniky a tepelných čerpadel.
Podle něj jsou dnešní klimatizace výrazně výkonnější a díky dokonalé technice je lze použít kdekoliv. Zkušený technik podle odborníků dokáže navrhnout klimatizaci do jakéhokoli prostoru. Důležitým faktem je také to, že vhodně zvolená teplota na pracovišti výrazně ovlivňuje pracovní výkon, nehledě na to, že její výši upravuje hygienická norma.
A jak vhodně nastavit teplotu chlazení?
Častou chybou je, že uživatelé se snaží chladit na co největší výkon. Pak ovšem hrozí onemocnění při přechodu z venkovního prostředí do prostředí klimatizovaného. „Nastavení teploty závisí na individuální potřebě jednotlivých osob. Ovšem co se týká zdraví a snesitelnosti klimatizovaného prostoru, měli bychom se řídit rozdílem teploty mezi 6–8 stupni Celsia pod teplotou ve venkovním prostředí v letním období.
Pokud máme raději výrazně chladnější klima, než je venkovní teplota, např. při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia a nastavení klimatizace na 22 stupňů Celsia v prostoru, je vhodné 20 minut před odchodem do venkovního prostředí snížit klimatizování místnosti na doporučený rozdíl teploty,“ podotýká Stanislav Smrček.
Ušetřete za vytápění díky tepelnému čerpadlu
Opačným problémem, než je chlazení, je také vytápění. Ceny energií včetně tepla přitom neustále stoupají a trendem posledních let je přechod na nezávislé a alternativní zdroje vytápění. Zajímavou možnost představují tepelná čerpadla, která jsou použitelná od rodinných po bytové domy či administrativní objekty. Fungují na jednoduchém fyzikálním principu a dokážou vyrobit několikanásobně více tepelné energie, než je jejich příkon v elektrické energii.
Navíc se jedná o ekologický zdroj a zařízení tzv. čisté energie bez zplodin. „Dnešní tepelná čerpadla se dostávají k účinnosti 4,2 COP na 1 kW spotřebované energie. To znamená, že z 1 kW elektrické energie dostaneme 4,2 kW tepelné energie,“ vysvětluje Smrček a dodává, že investice do takového zdroje se rychle vrátí. „Zpravidla je návratnost mezi 5 až 9 lety, při životnosti tepelného čerpadla 20–30 let. Jde tedy o výhodnou investici. Navíc lze získat prostředky z dotačního programu na výměnu kotlů (na uhlí) za tepelné čerpadlo, a to až 50 % z ceny investice,“ uzavírá Stanislav Smrček.